Μεγάλη διάκριση για το ΜΒΑ!

Το ΜΒΑ κατατάχθηκε στην υψηλότερη θέση μεταξύ των ΜΒΑ στην Ελλάδα στην κατηγορία “ΜΒΑ full-time" για το 2025 σύμφωνα με την “QS Global MBA & Business Masters Rankings”, από τον διεθνή φορέα αξιολόγησης QS Quacquarelli Symonds. Βρίσκεται στην 31η θέση σε ευρωπαϊκό επίπεδο και στην 101η θέση παγκοσμίως.

Τα κριτήρια, βάσει των οποίων αξιολογούνται τα ΠΜΣ, είναι τα ακόλουθα: α) η φήμη των ΠΜΣ στη διεθνή ακαδημαϊκή κοινότητα, η παραγωγικότητα της έρευνας του ακαδημαϊκού προσωπικού σε συγκεκριμένα επιστημονικά πεδία στη βάση της Scopus και το ποσοστό των ακαδημαϊκών που κατέχουν διδακτορικό τίτλο σπουδών (thought leadership), β) οι απόψεις των εργοδοτών σχετικά με τα ΠΜΣ που επιθυμούν να προσλάβουν αποφοίτους, καθώς και το ποσοστό απορρόφησης των αποφοίτων σε θέσεις εργασίας (employability), γ) η απόδοση της επένδυσης των ΠΜΣ, καθώς και η μέση περίοδος αποπληρωμής μετά την αποφοίτηση (return on investment), δ) ο αριθμός αποφοίτων των ΠΜΣ που καταγράφονται σε λίστες (πχ. Forbes) με τους κορυφαίους επαγγελματίες παγκοσμίως, καθώς και το ποσοστό των αποφοίτων των ΠΜΣ που δημιουργούν τις δικές τους επιχειρήσεις (Entrepreneurship & Alumni Outcomes) και ε) τα ποσοστά γυναικών και αλλοδαπών σε φοιτητές και ακαδημαϊκό προσωπικό των ΠΜΣ (Class & Faculty Diversity).