Οικονομικά για Στελέχη Επιχειρήσεων και Οργανισμών- bm23105f

Τίτλος: Οικονομικά για Στελέχη Επιχειρήσεων και Οργανισμών
Διδάσκων:
B. Πατσουράτης, Β. Μπαγέρη
Ημέρες και ώρες επικοινωνίας: Κατόπιν συνεννόησης με τους διδάσκοντες.
Επικοινωνία: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Σήμερα το οικονομικό, τεχνολογικό, πολιτικό και κοινωνικό περιβάλλον μέσα στο οποίο δραστηριοποιούνται οι επιχειρήσεις αλλάζει με πολύ γρήγορους ρυθμούς. Η επιτυχία μιας επιχείρησης λοιπόν εξαρτάται από την πρόβλεψη, αντίληψη και αντιμετώπιση αυτών των αλλαγών από τους ανθρώπους που τη διοικούν. Για να το επιτύχουν αυτό θα πρέπει οι διοικούντες να ταυτοποιήσουν πρώτα τα χαρακτηριστικά του περιβάλλοντος μέσα στο οποίο δραστηριοποιείται η επιχείρηση.

Στόχος του μαθήματος είναι να διερευνήσει τις διάφορες πλευρές της Οικονομικής των Επιχειρήσεων και να φωτίσει τη σημασία της κατανόησής τους για την χάραξη μιας αποτελεσματικής επιχειρηματικής στρατηγικής.

Το εκπαιδευτικό υλικό καλύπτεται στις διαλέξεις. Η παρουσία των φοιτητών στις διαλέξεις είναι υποχρεωτική. Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για την κατανόηση των θεμάτων τα οποία αναλύονται. Η προσωπική μελέτη αποτελεί ουσιαστικό και σημαντικό μέρος της μελέτης για το μάθημα. Επίσης η παρακολούθηση των οικονομικών εξελίξεων στη χώρα μας και διεθνώς αποτελεί βασικό παράγοντα για τη σύνδεση και κατανόηση της θεωρίας και της πράξης.

Με την ολοκλήρωση του μαθήματος οι φοιτητές θα είναι σε θέση να κατανοήσουν  :

• Τον τρόπο που λειτουργεί η οικονομία
  • Το πλαίσιο λήψης επιχειρηματικών αποφάσεων
  • Το μηχανισμό λειτουργίας των αγορών
  • Το ρόλο του κράτους στην οικονομία σε επίπεδο κλάδου και επιχείρησης, αλλά και στο ευρύτερο μακροοικονομικό επίπεδο

• Mankiw N. Gregory, Taylor P. Mark, Andrew Ashwin (2018). Οικονομική των Επιχειρήσεων, 2η Έκδοση, Εκδόσεις Α. ΤΖΙΟΛΑ & ΥΙΟΙ Α.Ε.

ΣΥΝΙΣΤΩΜΕΝΗ ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

• Mcaleese D. (2005). Οικονομική για Επιχειρησιακές Σπουδές, Eκδόσεις Τυπωθήτω.
  • Salvatore D. (2012). Επιχειρησιακή Οικονομική στο Διεθνές Οικονομικό Περιβάλλον, Εκδόσεις Gutenberg.

Ελληνικές Πηγές

- Τράπεζα της Ελλάδος, Ετήσια ΄Εκθεση
- Υπουργείο Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών,Εισηγητική ΄Εκθεση του            Προυπολογισμού
- ΙΝΕ/ΓΣΕΕ/ΑΔΕΔΥ, Ετήσια ΄Εκθεση
- ΕΣΕΕ, Ετήσια Εκθεση
- Οικονομικά δελτία  Alpha Bank ,  Eurobank και ΙΟΒΕ
- Ημερήσιος Οικονομικός Τύπος

Διεθνείς Οργανισμοί

- World Economic Forum ,The Global Competitiveness Report
- I M.D,   World Competitiveness Year
- World Bank, Doing Business in Greece
- OECD

Το Σύστημα της Αγοράς και Ανταγωνισμός
Επιχειρηματικό Περιβάλλον (εσωτερικό και εξωτερικό), Μηχανισμός της Αγοράς και Πολιτικός Μηχανισμός, Ζήτηση και Προσφορά, Ελαστικότητες, Παραγωγή και Κόστος, Μορφές Αγοράς-Ανταγωνισμός, Επιτροπή Ανταγωνισμού.

Το Μακροοικονομικό Πλαίσιο
Μακροοικονομικά μεγέθη, Συνολική προσφορά και συνολική ζήτηση και το επίπεδο τιμών, Ανεργία-Πληθωρισμός: Αίτια-επιπτώσεις-Μέτρα Αντιμετώπισης, Επενδυτικές Αποφάσεις-Καταναλωτική Συμπεριφορά, Δημοσιονομική Πολιτική, Ελλείμματα και Δημόσιο Χρέος-Νομισματική Πολιτική, Επιχειρηματικές διακυμάνσεις, Οικονομικές κρίσεις: H περίπτωση της Ελλάδας, Ανταγωνιστικότητα: Έννοια, δείκτες μέτρησης και πολιτικές που την επηρεάζουν.

Εξωτερικό Περιβάλλον
Διεθνές εμπόριο, Ισοζύγιο Εξωτερικών Πληρωμών, Συναλλαγματική πολιτική.

Η αξιολόγηση των φοιτητών θα γίνει ως εξής:
Εκπόνηση και παρουσίαση δυο εργασιών: 20%
Τελική εξέταση: 80%

Βρίσκεστε εδώ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Δομή Program Οικονομικά για Στελέχη Επιχειρήσεων και Οργανισμών- bm23105f