νεα & εκδηλωσεις

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΕΩΣ 20/6/2022 - Η προκήρυξη έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα - Περαιτέρω διευκρινίσεις και πληροφορίες στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. | Το πρόγραμμα προσφέρει ετησίως 5.000 ευρώ από την Εταιρία Ανωτάτων Στελεχών Επιχειρήσεων (ΕΑΣΕ)

9η Ετήσια Ημέρα Καριέρας (9th Annual Career Day)

Το MBA του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργάνωσε την 9η Ετήσια Ημέρα Καριέρας (9th Annual Career Day) με τη συμμετοχή μερικών από τις μεγαλύτερες πολυεθνικές και ελληνικές επιχειρήσεις. Η διοργάνωση “Career Day 2021” πραγματοποιήθηκε αποκλειστικά εξ αποστάσεως, λόγω των συνθηκών, την Τετάρτη 6 Απριλίου 2022.

Συνολικά 34 εταιρίες έλαβαν και επεξεργάστηκαν 81 βιογραφικά τελειοφοίτων και αποφοίτων του ΜΒΑ πλήρους και μερικής φοίτησης και προγραμματίστηκαν speed interviews.

Ήδη από την πρώτη χρονιά αποτελεί μία από τις πλέον επιτυχημένες Ημέρες Καριέρας και για τις εταιρείες οι οποίες συμμετέχουν καθώς και για τους τελειόφοιτους και τους αποφοίτους του προγράμματος. Η απόκτηση ενός ισχυρού υπόβαθρου στην οργάνωση και διοίκηση επιχειρήσεων, οι ηγετικές δεξιότητες, η ευελιξία του προγράμματος, η συμμετοχή των φοιτητών σε διεθνείς συνεργασίες με κορυφαία Πανεπιστήμια των Η.Π.Α. και της Ευρώπης, αποτελούν την εγγύηση για την απόκτηση υψηλής θεωρητικής και πρακτικής εκπαίδευσης των φοιτητών του προγράμματος, αρχές οι οποίες είναι ενσωματωμένες στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΜΒΑ. Συνεπώς οι απόφοιτοι του ΜΒΑ αποτελούν μια υψηλού επιπέδου δεξαμενή για υποψήφια στελέχη για πολλές κορυφαίες επιχειρήσεις, σε πολλούς κλάδους της οικονομίας στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Στη φετινή διοργάνωση συμμετείχαν οι παρακάτω επιχειρήσεις:

• A.E. ΤΣΙΜΕΝΤΩΝ ΤΙΤΑΝ
  • Imerys
  • KOUBARAS- BOUTIQUE CONSULTING SERVICES
  • REDEX
  • SIGNIFY (PHILIPS, INTERACT)
  • ITF HELLAS PHARMACEUTICALS
  • Kevin & Mashall- kma athens Real Estate
  • INNOVIS PHARMA SA
  • Kosmocar & Karenta
  • UPSTREAM
  • Coca Cola 3E
  • HERON ENERGY SA (Member of GEK TERNA & ENGIE Groups)
  • XEROX

Meet the MBA!

MBAFullTime-OpenDay2021

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών - ΜΒΑ διοργανώνει μια ιδιαίτερα σημαντική ONLINE εκδήλωση η οποία απευθύνεται στους ενδιαφερόμενους υποψηφίους φοιτητές των ΜΒΑ Full-Time και Part-Time την Πέμπτη 24 Μαρτίου 2022 στις 18.00. Οι ενδιαφερόμενοι υποψήφιοι για το ΜΒΑ θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν αναλυτική παρουσίαση του Μεταπτυχιακού Προγράμματος ΜΒΑ, να γνωρίσουν το Διευθυντή Προγράμματος, καθώς και διδάσκοντες Καθηγητές και να ενημερωθούν για τις νέες εκπαιδευτικές υπηρεσίες τις οποίες πρόκειται να προσφέρει στο άμεσο μέλλον το ΜΒΑ, καθώς και στις επαγγελματικές προοπτικές από τη μελλοντική φοίτηση στο ΜΒΑ. Για δηλώσεις συμμετοχής αποστέλλετε ένα απλό email στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (για το full time) και Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (για το part time) το αργότερο έως και την Τετάρτη 23 Μαρτίου 2022 αναφέροντας το ονοματεπώνυμο σας ώστε να λάβετε το link για το event.

Με εκτίμηση,

Γ.Κουρετας

Διευθυντής ΜΒΑ

Υποτροφία Εταιρίας Ανωτάτων Στελεχών Επιχειρήσεων (ΕΑΣΕ)

Η Εταιρία Ανωτάτων Στελεχών Επιχειρήσεων (Ε.Α.Σ.Ε.) θα χορηγήσει 1 υποτροφία ύψους 5.000 ευρώ για την μερική κάλυψη των εξόδων φοίτησης του ΜΒΑ Full Time του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών σε ένα νεοεισερχόμενο φοιτητή/φοιτήτρια για την ακαδημαϊκή σειρά 2022- 2024.

Τα κριτήρια για την επιλογή (εκτός των απαραίτητων δικαιολογητικών) είναι τα εξής:
  • Πτυχίο με βαθμό από 8,51 και άνω (άριστα)
  • GMAT με σκορ από 700 και άνω
  • IELTS με σκορ από 7,5 και άνω
Σε περίπτωση μη ικανοποίησης των τριών κριτηρίων συνδυαστικά θα συνεκτιμηθούν ο βαθμός πτυχίου με στάθμιση 50%, ο βαθμός GMAT με στάθμιση 30% και ο βαθμός IELTS με στάθμιση 20%.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΝΕΩΝ ΘΕΣΕΩΝ /ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2022-2023

Το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Π.Μ.Σ.) στη Διοίκηση Επιχειρήσεων: MBA- Μaster in Business Administration απευθύνεταισε πτυχιούχους Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι. καθώς και σε στελέχη επιχειρήσεων που ήδη εργάζονται και σκοπεύουν να αναπτύξουν το επιστημονικό τους υπόβαθρο, τις επαγγελματικές, διοικητικές και ηγετικές τους ικανότητες για την αποτελεσματικότερη διοίκηση επιχειρήσεων και οργανισμών. Το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Π.Μ.Σ.) απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στη Διοίκηση των Επιχειρήσεων: MBA- Master in Business Administration.

Διαβάστε περισσότερα: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΝΕΩΝ ΘΕΣΕΩΝ /ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2022-2023

• Φαξ: +30 210 82 03 879