Διοίκηση Ανθρωπίνων Πόρων - Μ21105F

Τίτλος: Διοίκηση Ανθρωπίνων Πόρων
Διδάσκων:
Ολίβια Κυριακίδου και Ειρήνη Νικάνδρου
Ημέρες και ώρες επικοινωνίας: Μετά από τηλεφωνική ή ηλεκτρονική συννενόηση
Επικοινωνία:
Ολίβια Κυριακίδου: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Ειρήνη Νικάνδρου: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Σήμερα περισσότερο παρά ποτέ οι επιχειρήσεις καλούνται να παρακολουθούν την ποιότητα του ανθρώπινου δυναμικού τους προκειμένου να ανταποκρίνονται στις αυξανόμενες απαιτήσεις για βελτίωση, ανάπτυξη, καινοτομία, ευελιξία και προσαρμογή. Ο τομέας  της Διοίκησης Ανθρώπινου Δυναμικού στοχεύει στη δημιουργία προστιθέμενης αξίας στο βασικότερο συντελεστή – τον άνθρωπο. Σκοπός του μαθήματος είναι η ανάπτυξη του εννοιολογικού και θεωρητικού υποβάθρου των συμμετεχόντων σε θέματα που αφορούν στη Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού. Το περιεχόμενο του μαθήματος περιλαμβάνει θέματα που εισάγουν τους συμμετέχοντες στο σύγχρονο τρόπο προσέγγισης του ανθρώπινου δυναμικού στις επιχειρήσεις. Το μάθημα αυτό θα αναλύσει τους παράγοντες και τα απαιτούμενα συστατικά για την ανάπτυξη της φιλοσοφίας και της στρατηγικής Διοίκησης Ανθρώπινου Δυναμικού (ΔΑΔ), καθώς και τις βασικές λειτουργίες της ΔΑΔ για τη βελτίωση της ατομικής, ομαδικής και επιχειρησιακής απόδοσης. Επιπρόσθετα, αναλύονται σύγχρονα θέματα που απασχολούν τη ΔΑΔ, όπως η βία στον εργασιακό χώρο, το σύνδρομο της ψυχοσωματικής εξουθένωσης, το χάσμα των γενεών, η θετική οργανωσιακή παιδεία καθώς και η επίδρασή όλων αυτών των ζητημάτων στην εργασία.

Στο μάθημα χρησιμοποιούνται διαφορετικές εκπαιδευτικές μέθοδοι, προκειμένου να αντλούνται οι απαραίτητες γνώσεις από διαφορετικές μαθησιακές εμπειρίες και να αποσαφηνίζονται και να υποστηρίζονται οι θεωρητικές έννοιες. Μικρής διάρκειας διαλέξεις, μελέτες περιπτώσεων, ατομικές και ομαδικές ασκήσεις, καθώς και συζητήσεις είναι οι εκπαιδευτικές μέθοδοι πάνω στις οποίες θα δομούνται τα μαθήματα.

• Να κατανοήσουν τις στρατηγικές και πολιτικές, τα συστήματα και τις διαδικασίες που απαιτούνται για την αποτελεσματική διοίκηση των εργαζομένων
  • Να αντιμετωπίζουν τα προβλήματα για τη στελέχωση, την εκπαίδευση και ανάπτυξη των εργαζομένων, την αξιολόγηση της απόδοσής τους
  • Να διευρύνουν το συμβουλευτικό τους ρόλο ως στελέχη της διεύθυνσης ανθρωπίνων πόρων σε θέματα αξιοποίησης και στρατηγικής ανάπτυξης των εργαζομένων
  • Να αποκτήσουν βασικές γνώσεις για τη διαμόρφωση στρατηγικής ανθρωπίνων πόρων.

Για το μάθημα προτείνονται τα κάτωθι βιβλία:
  1. Dessler, G. (2012), Διαχείριση Ανθρώπινου Δυναμικού: Βασικές έννοιες και σύγχρονες τάσεις. Εκδόσεις Κριτική, Αθήνα.
  2. Jackson, S.E., & Schuler, R.S. 2006. Managing Human Resources Through Strategic Partnerships, 9th Edition, Mason, OH: Thomson SouthWestern Publishing Company.

1. Bassi, L., and McMurrer, D. (2007) “Maximizing your return on people”. Harvard Business Review, vol.85, n.3, pp.115-123.
  2. Menkes, H. (2005) “Hiring for smarts”. Harvard Business Review, vol.83, n.11, pp.199-109
  3. Fletcher, C. (2001). “Performance appraisal and management: The developing research agenda”. Journal of Occupational and Organizational Psychology, vol.74, pp.473-487.
  4. Clark, D. (2011) “Reinventing your personal brabd: How to change your image and create exciting new opportunities”. Harvard Business review, vol. 89, n. 3, pp. 78-81.
  5. Isopahkala-Bouret, U. (2008), “Developmental leisure: why work-related learning takes place outside of working hours”, Human Resource Development International, 11(5), pp.479-491.
  6. Mintzberg, H. (2009), “Rebuilding companies as communities”, Harvard Business Review, vol. 87, n. 7/8, p. 140-143.
  7. Cascio, W. & Boudreau, J. (2014). Investing in People. Pearson.

1. Ρόλος και λειτουργίες Διεύθυνσης Ανθρωπίνων Πόρων
Εισαγωγή, Η σημασία των ανθρώπινων πόρων, Κύκλος ζωής επιχείρησης, εταιρική κουλτούρα και προγραμματισμός ανθρωπίνων πόρων, Υπεύθυνοι για τον προγραμματισμό ανθρωπίνων πόρων, Διαδικασία στρατηγικού προγραμματισμού ανθρωπίνων πόρων, Μειώσεις εργατικού δυναμικού

2. Ανάλυση Έργου
Ορισμός και διαδικασία ανάλυσης εργασίας , Μέθοδοι ανάλυσης εργασίας, Περιγραφή και προδιαγραφή εργασίας