Οικονομικά για Στελέχη Επιχειρήσεων - Μ21101F

Διδάσκων:
Βασίλης Πατσουράτης, Δημέλη Σοφία
Ημέρες και ώρες επικοινωνίας: -
Επικοινωνία: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Σήμερα το οικονομικό.τεχνολογικό, πολιτικό και κοινωνικό περιβάλλον μέσα στο οποίο δραστηριοποιούνται οι επιχειρήσεις αλλάζει με πολύ γρήγορους ρυθμούς.Η επιτυχία μιας επιχείρησης λοιπόν εξαρτάται από την πρόβλεψη, αντίληψη και αντιμετώπιση αυτών των αλλαγών από τους ανθρώπους που τη διοικούν. Για να το επιτύχουν αυτό θα πρέπει οι διοικούντες  να ταυτοποιήσουν πρώτα τα χαρακτηριστικά του περιβάλλοντος μέσα στο οποίο δραστηριοποιείται η επιχείρηση.

Στόχος του μαθήματος λοιπόν είναι να διερευνήσει τις διάφορες πλευρές των Business Economics και να φωτίσει τη σημασία της κατανόησής τους για την χάραξη μιας αποτελεσματικής επιχειρηματικής στρατηγικής.

Το εκπαιδευτικό υλικό καλύπτεται στις διαλέξεις. Η παρουσία των φοιτητών στις διαλέξεις είναι υποχρεωτική. Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για την κατανόηση των θεμάτων τα οποία αναλύονται. Η προσωπική μελέτη αποτελεί ουσιαστικό και σημαντικό μέρος της μελέτης για το μάθημα. Επίσης η παρακολούθηση των οικονομικών εξελίξεων στη χώρα μας και διεθνώς αποτελεί βασικό παράγοντα για τη σύνδεση και κατανόηση της θεωρίας και της πράξης.

Με την ολοκλήρωση του μαθήματος οι φοιτητές θα είναι σε θέση να κατανοήσουν  :

• Τον τρόπο που λειτουργεί η οικονομία
  • Το πλαίσιο λήψης επιχειρηματικών αποφάσεων
  • Το μηχανισμό λειτουργίας των αγορών
  • Το ρόλο του κράτους στην οικονομία σε επίπεδο κλάδου και επιχείρησης, αλλά και στο ευρύτερο μακροοικονομικό επίπεδο

• D.Mcaleese(2005), Οικονομική για Επιχειρησιακές Σπουδές, εκδόσεις Τυπωθήτω
  • D.Salvatore (2012), Επιχειρησιακή Οικονομική στο Διεθνές Οικονομικό Περιβάλλον, Εκδόσεις Gutenberg.

ΣΥΝΙΣΤΩΜΕΝΗ ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

• D. Acemoglou, D. Laibson and J. List, Economics, Pearson Education Limited, 2015.
  • J. Sloman and M. Sutcliffe (2001), Economics for Business, Financial Times, Prentice Hall , second edition.
  • Μ. Βαye (2010), Οικονομικά για το Μάνατζμεντ και τη Στρατηγική των Επιχειρήσεων
  • B. Atkinson and R. Miller (1998), Business Economics,Addison-Wrsley
  • K.A.Chrystal and R. Lipsey  (2008), Economics for Business and Management, Oxford University Press
  • M. Greewood and M. Carter  (1997), Business Economics – Concepts and Cases,Thompon Business Press