Ποσοτικές Μέθοδοι στην Λήψη Επιχειρηματικών Αποφάσεων - Μ21103F

Τίτλος: Ποσοτικές Μέθοδοι στην Λήψη Επιχειρηματικών Αποφάσεων
Διδάσκων: Παναγιώτης Λορεντζιάδης
Ημέρες και ώρες επικοινωνίας: Τετάρτη 15.00-17.00

Σκοπός του μαθήματος είναι να εισάγει τους μεταπτυχιακούς φοιτητές στη θεωρία και πρακτική της ποσοτικής ανάλυσης στην εξέτασηχρηματοοικονομικών, οικονομικών και επιχειρηματικών δεδομένων.Οι διάφορες στατιστικές και οικονομετρικές μέθοδοι που παρουσιάζονται εντάσσονται στο πλαίσιο λήψης επιχειρηματικώναποφάσεων. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στην κριτική αξιολόγηση των επαγωγικών συμπερασμάτωνκαι στην αποτελεσματική ανάπτυξη αξιόπιστων προβλέψεων.

Το εκπαιδευτικό υλικό του μαθήματος καλύπτεται στις διαλέξεις. Η παρουσία των φοιτητών στις διαλέξεις είναι υποχρεωτική. Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για την κατανόηση των θεμάτων τα οποία αναλύονται. Η προσωπική μελέτη αποτελεί ουσιαστικό και σημαντικό μέρος της μελέτης για το μάθημα.

• Να χρησιμοποιούν ενδεδειγμένες μεθόδους δειγματοληψίας και συλλογής δεδομένων.
  • Να επιλέγουν και να εφαρμόζουν κατάλληλες τεχνικές ανάλυσης οικονομικών  δεδομένων.
  • Να εξάγουν συμπεράσματα από την εξέταση δεδομένων καταγράφοντας με ποσοτικούς όρους την αξιοπιστία των αποτελεσμάτων.
  • Να αναλάβουν τη διεξαγωγή μιας ποσοτικής ανάλυσης οικονομικών δεδομένων.
  • Να αναλύουν επιχειρηματικές αποφάσεις σε ένα αβέβαιο επιχειρηματικό περιβάλλον προβάλλοντας πειστικές προτάσεις.
  • Να εφαρμόζουν με ευχέρεια στατιστικές και οικονομετρικές μεθόδους επισημαίνοντας τις υποθέσεις κάτω από τις οποίες αυτές ισχύουν και αναδεικνύοντας τις συνέπειες που συνεπάγονται.

Wooldrige J. (2013) Εισαγωγή στην Oικονομετρία: Μια σύγχρονη προσέγγιση. Εκδόσεις Παπαζήση (ISBN 978-960-02-2586-0).

Ενδεικτική βιβλιογραφία (Ελληνικά)

1.   I. Χαλικιάς (2017) Στατιστική: Μέθοδοι Ανάλυσης για Επιχειρη-ματικές Αποφάσεις, Eκδόσεις Rosili (ISBN: 9786185131203)

2.   Gujarati D.N. & Porter D.C. (2013). Οικονομετρία Αρχές και Εφαρμογές. Εκδόσεις Τζιόλα (ISBN: 978-960-418-382-1)

3.   AczelA. & SounderpandianJ. (2016) Στατιστική σκέψη στον κόσμο των επιχειρήσεων. Εκδόσεις Π.Χ. Πασχαλίδης (ISBN 9789963274130)

4.   KellerG. (2010) Στατιστική για Οικονομικά και Διοίκηση Επιχειρήσεων. Εκδόσεις Επίκεντρο. (ISBN: 978-960-458-2068)

5.   Καρλής Δ. (2005) Πολυμεταβλητή στατιστική ανάλυση. Εκδόσεις Σταμούλης (ISBN: 9789603515944)

Ενδεικτική βιβλιογραφία (Αγγλικά)

1.   Lind D, Marchal W. & Wathen S. (2018) Statistical Techniques in Business and Economics. McGraw Hill

2.   Levin R.I & Rubin D. (2013) Statistics for Management. Pearson Education (ISBN: 9781292039930)

3.   Stock J.H. (2014) Introduction to Econometrics. Pearson (ISBN: 978-0133486872)

• Μέθοδοι δειγματοληψίας και περιγραφή κατανομών τυχαίων μεταβλητών
  • Εκτιμήσεις παραμέτρων με διατύπωση διαστημάτων εμπιστοσύνης
  • Έλεγχοι στατιστικών υποθέσεων και εξαγωγή συμπερασμάτων
  • Ανάλυση διαστρωματικών δεδομένων με χρήση μεθόδων απλής γραμμικής παλινδρόμησης
  • Ανάπτυξη μεθόδων πρόβλεψης
  • Ενσωμάτωση πολλαπλών ερμηνευτικών μεταβλητών με χρήση πολλαπλής παλινδρόμησης
  • Περιορισμοί στην εκτίμηση επιδράσεων πολλαπλών ερμηνευτικών μεταβλητών – συγγραμικότητα.
  • Αξιολόγηση της καλής προσαρμογής του προτεινόμενου στατιστικού μοντέλου στα δεδομένα και τις μεταβλητές.
  • Εξέταση περιπτώσεων αλληλεπίδρασης και συσχέτισης των ερμηνευτικών μεταβλητών
  • Ανάλυση δεδομένων με ποιοτικές πληροφορίες – ανάλυση διακύμανσης και συνδιακύμανσης
  • Εισαγωγή στην ανάλυση χρονολογικών σειρών
  • Εξαγωγή συμπερασμάτων για την εξάρτηση μεταξύ ποιοτικών δεδομένων.

20% project
80% τελική εξέταση

Βρίσκεστε εδώ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Δομή Program Ποσοτικές Μέθοδοι στην Λήψη Επιχειρηματικών Αποφάσεων - Μ21103F