Αγαπητοί υποψήφιοι, Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων, γίνεται ίδρυση / επανίδρυση όλων των Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων των Ελληνικών ΑΕΙ. Ως εκ τούτου, δεν θα δεχόμαστε αυτή την περίοδο αιτήσεις για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019. Θα ενημερωθείτε εκ νέου μέσα από την ιστοσελίδα μας για την ημερομηνία έναρξης υποβολής των αιτήσεων. Ευχαριστούμε.

Μάρκετινγκ Υπηρεσιών

Τίτλος: Μάρκετινγκ Υπηρεσιών
Διδάσκων: Καλυψώ Μ. Καραντινού
Ημέρες και ώρες επικοινωνίας: -

Ο τομέας των υπηρεσιών αποτελεί την κυρίαρχη οικονομική δύναμη σε παγκόσμιο επίπεδο και οι πρακτικές διοίκησης και μάρκετινγκ στον τομέα αυτό αναπτύσσονται ταχύτατα και εξελίσσονται συνεχώς. Αντικειμενικός σκοπός του συγκεκριμένου μαθήματος είναι να κατανοήσουν οι συμμετέχοντες τις ιδιαιτερότητες του μάρκετινγκ των υπηρεσιών συγκριτικά με το μάρκετινγκ των προϊόντων και τις επιπτώσεις αυτών στη συμπεριφορά των καταναλωτών και στις πρακτικές διοίκησης και μάρκετινγκ. Ξεκινώντας από την παρουσίαση των βασικών χαρακτηριστικών των υπηρεσιών και πώς αυτά επηρεάζουν βασικά στρατηγικά ζητήματα του μάρκετινγκ στις υπηρεσίες, συζητούνται θέματα που σχετίζονται με την ποιότητα της υπηρεσίας, τη σημασία των εργαζομένων στις επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών, τη σημασία του χώρου παροχής της υπηρεσίας (servicescapes), όπως επίσης και θέματα που σχετίζονται με τη στρατηγική τοποθέτηση και την επικοινωνία, τις διαδικασίες παραγωγής της υπηρεσίας (operations), την τιμολόγηση των υπηρεσιών, και τη δημιουργία και διαχείριση μακροπρόθεσμων σχέσεων με πελάτες.

Το εκπαιδευτικό υλικό του μαθήματος καλύπτεται στις διαλέξεις. Η παρουσία των φοιτητών στις διαλέξεις είναι υποχρεωτική. Η προσωπική μελέτη αποτελεί ουσιαστικό και σημαντικό μέρος της μελέτης για το μάθημα.

Με την ολοκλήρωση του μαθήματος οι συμμετέχοντες θα πρέπει να έχουν κατανοήσει σε βάθος τις πολυεπίπεδες συνέπειες των ιδιαιτεροτήτων των υπηρεσιών και να γνωρίζουν τους μηχανισμούς και τις τεχνικές διοίκησης αυτών. Το μάθημα στοχεύει στην επίτευξη πλήρους κατανόησης της έννοιας και της σημασίας της άριστης εμπειρίας για τον πελάτη (customer service excellence) και στη γνώση των στοιχείων και των παραγόντων εκείνων που μπορούν να οδηγήσουν μία εταιρία παροχής υπηρεσιών στην παροχή άριστης υπηρεσίας στον πελάτη της. Οι συμμετέχοντες αναμένονται στο τέλος του μαθήματος να είναι εξοπλισμένοι με τη γνώση εκείνη που θα τους επιτρέπει να επιλέγουν τη βέλτιστη στρατηγική ανά περίπτωση και να γνωρίζουν πώς να την υλοποιήσουν.

1.      Γούναρης, Σπύρος & Καραντινού Καλυψώ (2015), Μάρκετινγκ Υπηρεσιών, Εκδόσεις Rossili.

2.      Fisk, Raymond P., Grove, Stephen J. & John, Joby (2013), Services Marketing Interactive Approach, Fourth Edition, Southwestern Cengage Learning.

3.      Lovelock, C. H. & Wirtz, J. (2007), Services Marketing: People, Technology, Strategy, Sixth Edition, Pearson, Prentice-Hall.

4.      Wirtz, Jochen, Chew, Patricia & Lovelock, Christopher (2012), Essentials of Services Marketing, Second Edition, Pearson Education.

ΣυμπληρωματικήΑρθρογραφία

Έχουναναρτηθείστοe-class επιστημονικάάρθρα(academic journal papers), παραδείγματα(business practice examples) καιμελέτεςπερίπτωσης(case studies) σεειδικάfolders, οργανωμέναανάδιάλεξη, στηνπεριοχήτωνεγγράφων.

ΔΙΑΛΕΞΗ 1: Η Μοναδικότητα των Υπηρεσιών
Βασικά χαρακτηριστικά των υπηρεσιών
Οι διαφορές στη συμπεριφορά καταναλωτή στις υπηρεσίες
Συνέπειες στη διοίκηση των υπηρεσιών

ΔΙΑΛΕΞΗ 2: Επίτευξη Ποιότητας και Αριστείας στις Υπηρεσίες
Σπουδαιότητα, συνέπειες, μέτρηση
Εκτίμηση και κάλυψη των κενών στην ποιότητα της υπηρεσίας
Παροχή άριστης εμπειρίας στον πελάτη

ΔΙΑΛΕΞΗ 3: Στιγμές της Αλήθειας και Κρίσιμα Περιστατικά
Διοίκηση κρίσιμων περιστατικών
Κατανόηση και χειρισμός της αποτυχίας - Διαχείριση παραπόνων

ΔΙΑΛΕΞΗ 4: Η Επίτευξη του Ανταγωνιστικού Πλεονεκτήματος
Διαφοροποίηση και στρατηγική τοποθέτηση – Ανάλυση παραδειγμάτων

ΔΙΑΛΕΞΗ 5: Η Υπόσχεση της Διαφορετικότητας: Διαχείριση Επωνυμίας
Η πολύπλευρη διοίκηση της επωνυμίας στις υπηρεσίες

ΔΙΑΛΕΞΗ 6: Η Υπόσχεση της Διαφορετικότητας: Διοίκηση Επικοινωνίας
Δημιουργώντας, υποστηρίζοντας και επικοινωνώντας την υπεροχή που ο πελάτης δεν μπορεί να δει.

ΔΙΑΛΕΞΗ 7: Η Σπουδαιότητα του Ανθρώπινου Παράγοντα στις Υπηρεσίες
Ο ρόλος των εργαζομένων - Ο ρόλος των πελατών

ΔΙΑΛΕΞΗ 8: Δημιουργία Σχέσεων με Πελάτες και Διοίκηση της Πιστότητας
Η σπουδαιότητα της πιστότητας στις υπηρεσίες
Διοίκηση μακροπρόθεσμων σχέσεων με πελάτες
Άσκηση: Δημιουργία πλάνου επίτευξης πιστότητας

ΔΙΑΛΕΞΗ 9: Servicescapes και Atmospherics Ι
Η ισχύς του περιβάλλοντος χώρου και των υλικών στοιχείων που πλαισιώνουν την παροχή της υπηρεσίας

ΔΙΑΛΕΞΗ 10: Servicescapes και Atmospherics ΙΙ
Διοίκηση των εντυπώσεων που δημιουργούν τα υλικά στοιχεία.
Άσκηση: Δημιουργία servicescapes

ΔΙΑΛΕΞΗ 11: Διοίκηση Διαδικασιών
Η Κρισιμότητα της διαχείρισης των διαδικασιών
Blueprinting
Άσκηση: Δημιουργία blueprints

ΔΙΑΛΕΞΗ 12: Τιμόλογηση στις Υπηρεσίες
Ο πολύπλευρος ρόλος της τιμής
Η διοίκηση της ζήτησης και ο επικοινωνιακός ρόλος της τιμής.

ΔΙΑΛΕΞΗ 13: Επανάληψη

Η αξιολόγηση των φοιτητών θα γίνεται ως ακολούθως:
20% ασκήσεις
80% τελική εξέταση